פלמודים לקינוח בצלילה חופשית.

פרוייקט ווידאו תת מימי, בצלילה חופשית, מצלמת 360 – חיות, אנשים ונוף.

 

פרק ראשון – יום רביעי הגדול – 16 פברואר 2022

בפרק הראשון, שישה חלקים שונים, כולם מיום צלילות אחד, 16 פברואר 2022.

צללו וצילמו, פבל קרבצב ואנדרי אהרונוב.

 

חלק רביעיפלמודים לקינוח

מפגשים  עם הפלמודים העצומים, בלהקות הענק החורפיות. (סקומבריון זריז – Spanish Makrel)

 

לפעמים המנה העיקרית היא הקינוח, וזה בדיוק למה שתכננו לסיים את המסלול של יום רביעי בגולת הכותרת של אותו יום, מפגשים עם להקות הענק של הפלמודים העצומים ב”שדות החורף” שלהם.

 

הנה הסיפור של הפלמודים בישראל – כשהמים קרים הפלמודים העצומים (שהם מהגרים שאינם מותאמים למים הקרים בחורף של מערב הים התיכון) מתקבצים בקרבת חוף בלהקות ענק (כניראה בגלל שאצלנו המיים חמים יחסיתלשאר הים התיכון). אורכם כ 1.5-2 מטר, ומשקלם 10-40 קילו. בפיהם שיניים חדות ומשוננות. אגב, לפני שנכנסנו לצלילה ראינו פלמודים מזנקים לגובה של מעל 4 מטר (כך הם צדים סרדינים) הקפיצות הללו תרמו מאוד למצב הרוח של טרום הצלילה החופשית שלי ושל פבל.

 

בקיצור, ציפינו לפגוש את הפלמודים, ואני זכרתי שבמשטח השטוח שבו הם מסתובבים, (באים והולכים, וחוזרים ושוב הולכים..) בשטח הזה נמצאת פינה קסומה, ריף קטן, שבולט מתוך הקרקעית השטוחה, לריף הקטנטן הזה מגיעים הפלמודים העצומים בתדירות הרבה יותר גבוה משלשאר המשטח. למה דווקה הריף הזה חביב עליהם? כניראה בגלל המצוק הקטן שבו, שמאפשר צייד יעיל יותר מאשר במשטח השטוח. הבעיה היא למצוא את הריפצ’יק הפיצפון הזה, וכך אחרי חצי שעה של טילוף בזיגזג מעל הקרקעית האפלולית, מצאתי אותו לפי הבדלי הגוון שבינו לבין המשטח. מצאתי מצאתי, אבל העומק בקרקעית כבר 12 מ’, המארבים ארוכים, קריר ואפלולי, וזהו, זה כבר לא אותו “משחק הילדים” ב 6 מ’ מטר, שהיה לנו בתחילת יום, והצלילות לקרקעית מלוות ב”ניחוח” מסתורי ומעט מאיים, כי תמיד יש כרישים בשדות החורף של הפלמודים. אה מה, התכנית התגשמה,  הפלמודים העצומים הגיחו אלינו מהאפלה הכחולה, פעם אחר פעם, צלילה אחר צלילה, שוב ושוב, ואז לפתע הם חדלו מלהגיע. הפלמודים חדלו, הצינה הרימה ראש, ונעשה קר (אחרי עשרות המארבים הארוכים על הקרקעית במים של 17 מעלות, בחליפת 5 ממ אני,  ואפילו פבל בחליפת ה7 ממ, שלו גם התחיל לרעוד באומץ אופייני לו) הבטלה במצב הזה הפכה לבלתי נסבלת, ומכוון שלא ראינו שום סימן לכרישים החלטנו לקצר את הצלילה בשעתיים ולחזור לחוף ב 16:00 במקום ב 18:00. סלחנו לנו. הרי היום הוא יום רביעי הגדול.

ולמה גדול? כי באותו יום הצלחנו להגשים שני שוטים שמעולם לא הזדמנו קודם לכן, ואחד מהם, הוא “טיפוס הפוך”, נגד כוח הציפה, בכוח הידיים בלבד, לאורך המצוק התת ימי.

על נפלאות הטיפוס ההפוך כנגד כוח הכובד, מחר, בחלק החמישי של פרק 1. אל תפספסו

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *