מפגשי קייץ עם גטרנים בצלילה חופשית בחופי הים התיכון קילומטר מערבית לכביש החוף

גיטרן >>  /  Guitarfishesתריסנאים Rajiforme <<
גיטרן זאת חיה משונה, יש לה שם של גיטרה, והיא דומה לכריש חול, אבל בעצם מדובר בחתול ים (תריסנית) שהאבולוציה הפכה אותו לדמוי כריש חול. החיה מוגדרת כבסכנת הכחדה ע”פ ה- IUCN .אורכו של הגיטרן מגיע עד לשני מטרים. לגטרנית הנקבה יש רחם, היא יולד וולדות חיים.  לגטרן הזכר יש זוג סנפירים שמשמשים גם כאיברי מין זיכרים שנקראים בשפה המדעית “קלאספר”. בנוסף, יש להם איברים וחושים שלנו אין , כמו לכל הכרישאים יש להם ממש ליד פיהם נקבוביות רבות שחשות בשדה החשמלי החלש של יצורי הים שמסתתרים מתחת לחול. כך מצליח הגטרן לאתר אותם כשהוא מעל החול בו הם מסתתרים, ולדעת היכן לחפור כדי להשיג מזון.

עבור הצולל החופשי, המידע שהוא אולי הכי חשוב עליהם, זאת העובדה שהם נוהגים להתאסף בקבוצות רבייה עצומות במים רדודים ובעומקים שבין 8-15 מ’, שהם עומקים שנגישים לכל צולל חופשי שסיים קורס צלילה חופשית.
עד לכתיבת שורות אלה הגיטרנים היו יעד לדייג מסחרי פרוע ורחב היקף ונתפשו בכמויות עצומות ממש בשיא עונת הרבייה שלהם. בשרם לא ממש בריא כי הם מלאים במתכות כבדות כגון כספית ניקל וקדמיות, ולכן אינם בריאים למאכל. מחירם בשוק נמוך, לכן הדייגים המסחריים נאלצו לתפוש מהם כמויות עצומת כדי שהדייג יהיה רווחי. בארץ הם נחשבים למין מוגן ורשות הטבע והגנים (גוף ממשלתי) אוסרת את הדייג שלהם, אך אגף הדייג (גוף ממשלתי), שאחראי על החי בים התיכון אינו עושה מאום כדי להגן עליהם. ימים יגידו מה יעלה בגורלם.
את התקבצויות הרבייה העצומות שלהם תוכלו למצא גם כשאתם צוללים צלילה חופשית בתחילת הקיץ החל משעות הצהריים ועד לשעות הערב בריפים שבעומקים שבין 8-15 מ’. הגטרנים אינם מסוכנים, ומאפשרים להתקרב אליהם עד למרחק הקטן ביותר. רצוי לא להבריח אותם בכוונה.
בהדרכות שלנו להכרת החי הימי בים התיכון תוכלו ללמוד ולהתנסות בעצמכם במקומות והעונות שבהם ניתן לפגוש את הגטרנים בהתקבצויות, ולהכיר מקרוב ובמדוייק תופעות רבות שניסתרות מעיני הציבור על החי הימי.

1 תגובה
 1. קורס צלילה באילת
  קורס צלילה באילת אומר:

  החיות שאפשר למצוא מתחת למים מרתקות. עולם ומלואו נמצא שם בקרקעית הים, יש שם יצורים שיכולים לחיות בתנאים קשים כמו המדוזות.
  מעניין לצלול ולגעת ביצורים החיים האלה מקרוב כגון: חתול הים., שלצערי נמצא בסכנת הכחדה.
  אגב, למה הוא נמצא בסכנת הכחדה? כי דגים אותו או כי הסביבה הטבעית שלו נפגעה?

  חומר למחשבה ואני מקווה שהוא יתרבה ולא ייכחד.

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *